Klíčení a začátky
Klíčení
Klíčení papriček je velmi jednoduchý proces. Do malých květináčků (bohatě stačí 5cm průměr) nasypeme velmi jemný substrát, já mám dobré zkušenosti se substrátem na řízkování. Dobře provzdušňuje a drží vlhkost. Tyto dva faktory jsou při klíčení společně s teplotou základní. Vhodná teplota pro klíčení je 25°C - 28°C.
Jakmile máme květináčky plné hlíny, uděláme do středu cca 3mm prohluběňku, do které následně položíme semínko. Poté stačí zahrnout substrátem tak, abyste prostor v prohlubeňce srovnali s okolní výškou. Setkal jsem se s názory, že je lepší sázet semínka po dvou vedle sebe. Máte tak dvojnásobnou šanci na to, že rostliny vyklíčí, ale jak se obě rozkoření a vy je budete muset přesadit každou do jiného květináče, mohlo by se stát, že byste zapletené kořínky přetrhli. Proto doporučuji sázek po jednom semínku.
!!!POZOR, hlínu neumačkáváme, aby byla dostatečne provzdušněná a rostlinka se mohla hezky zakořenit!!!
Takto připravené květináčky vložíme nejlépe do plastového boxu (zmíním se i o jiných metodách pro ty, co boxy nemají k dispozici), mírně pokropíme rozprašovačem a box zavřeme. Tím se uvnitř vytvoří přijatelná vlhkost a teplota. Pokud máte stejně jako já k dispozici skleník, je vhodné box umístit právě v něm na místo, kde většinu času svítí slunce (není ovšem špatné je před poledním sluncem ochránit). Boxy pravidelně kontrolujeme tak, že je jen na chvilku otevřeme, aby se nám náhle nesnížila teplota nebo vlhkost. Uvidíte-li na substrátu zárodek plísně (jemná bílá pavučinka), odstraňte ji tak, abyste nerozhrabali substrát a nechte box 5 minut otevřený. Jakmile rostlinka vyklíčí a rozevře děložní lístky, vyndáme ji z boxu a necháme volně růst ve skleníku, na balkoně atd... Nenchávejte rostlinky v boxu zbytečně dlouho! Já jsem jednu nechal uvnitř trochu déle a rostlina se spálila.
Plastové boxy nejsou podmínkou pro klíčení. Můžete prostě nechat květináčky tak, jak jsou, pouze je min. jednou denně pokropit rozprašovačem. Ideální metoda, kterou si může dovolit každý, je květináček přiklopit zavařovačkou, sklenicí, skleněnou miskou nebo tak podobně. Budete tak udržovat stálou teplotu a vlhkost. Nevýhoda oproti pl. boxům je, že potřebujete na každý květináček jednu zavařovačku.
Po nárustu pravých lístků (3. a 4. lístek rosltinky) rostlinu přestaneme kropit rozprašovačem a zančeme zalévat tzv. "podmokem". Tzn., že pod květináček umístíme podmisku, do které nalejeme trochu vody. Rostlinka si vodu bude postupně natahovat do kořenů jak bude potřebovat. Jakmile bude podmiska prázdná, opět přilejeme trochu vody. Většinou to není potřeba více než 2x denně, ráno a večer (v horkých i několikrát odpoledne). Občasně vyschlá půda však rostlině škodí méně, než přalévání, proto nelijeme vodu přímo na substrát, ale do podmisky. Navíc vody může být příliš studená a kdybyste ji nalili přímo na substrát, mohli byste rostlince přivést teplotní šok a nechtěla by vodu přijmou. Doško by k tomu, že se voda bude držet v substrátu, kořeny ji však nebudou natahovat a tím pádem Vám začnou zahnívat.
O tom, jak se dále o rostlinky starat, jak je zalévat a přihnojovat se více dozvíte v ostatních sekcích.
Jak se Vám vedlo při klíčení? |
Všechny semena mi vyklíčila. |
|
Vyklíčila mi většina. |
|
Většina mi nevyklíčila. |
|
Celkem hlasovalo: 3 |